czwartek, 16 stycznia 2014

Farby i oleje naturalne w kuchni

Tłumaczeń z "chemii" na "farby naturalne" ciąg dalszy: Kuchnie na zdjęciach poniżej są pomalowane konwencjonalnymi farbami i lakierami, które oczywiście da i powinno się zastąpić farbami naturalnymi.

Powyżej: ściany malujemy farbą wapienną białą i zabarwioną pigmentem Umbra ciemna Ardeny. Na wszystkie na zdjęciu widoczne elementy drewniane kładziemy naturalną farbę olejną. Przepiękne krzesła w stylu shabby również można pomalować farbą olejną. Jak uzyskać efekt shabby? W skrócie: specjalnie niszcząc pomalowaną powierzchnię.

Powyżej: Kuchnia w stylu country, masywne drewniane meble jak i widoczne belki malujemy naturalną farbą olejną laserunkową z małym dodatkiem farby olejnej kryjącej. Można równie dobrze dodać białego barwnika ale powyżej wymienione duo da się łatwiej i równomierniej rozprowadzić. Po wyschnięciu pokrywamy powierzchnię woskiem pszczelim nieżółknącym i polerujemy. ściany malujemy farbą wapienną, drewnianą podłogę pokrywamy gruntem olejnym a następnie woskiem utwardzającym.

Powyżej: Drzwi i futryny malujemy niezawodną farbą olejną kryjącą, ściany oczywiście
farbą wapienną, lub kładziemy tynk wapienny. Jeśli są problemy z pleśnią, wtedy posługujemy się tynkiem renowacyjnym na pleśń. Tynk renowacyjny zawiera wermikulit ekspandowany i ma nadzwyczajną zdolność pochłaniania wody. Brak substancji organicznych uniemożliwia rozwój pleśni. Nadaje się do wnętrz, a szczególnie do wilgotnych pomieszczeń jak np. piwnice. Jest on naturalnie biały, lecz można go zapigmentować. Piękny, masywny stół szlifujemy i pokrywamy olejowoskiem pure solid (bez rozpuszczalników). Podłogę gruntujemy gruntem olejnym i (po wyschnięciu) powlekamy woskiem utwardzającym.


Powyżej: ściany malujemy niezawodną farbą wapienną, drewniany barek pozostaje surowy, półki zabezpieczamy woskiem pszczelim. Podłogę obrabiamy ługiem, po wyschnięciu namydlamy 
mydłem marsylskim.


Powyżej: Wszystkie drewniane objekty nasycamy olejowoskiem pure solid i polerujemy na wysoki połysk. Pielęgnujemy mydłem marsylskim i woskiem carnauba aby połysk zachować. 
Gładzią wapienną można upiększyć ściany.


Powyżej: Wszystkie jasne elementy drewniane pokrywamy farbą olejną kryjącą. Stół jak i podłogę nasycamy olejowoskiem pure solid i polerujemy na wysoki połysk. Sufit pokrywamy farbą wapienną z dodatkiem pigmentu Tierra di Siena naturalna. Jak widać zastąpienie bezsensownej chemii farbami naturalnymi jest dziecinnie proste.


Powyżej:  Oczywiście używamy niezawodnej farby olejnej kryjącej do wszystkich drewnianych elementów, również okien i futryn poza podłogą i blatami kuchennymi dla których 
olejowosk pure solid jest najlepszym rozwiązaniem.

Powyżej: Prosta a za razem schlachetna kuchnia - proste i szlachetne materiały. Farbą wapienną malujemy ściany. Drewniane ramy okienne jak i drzwi pokrywamy farbą olejną laserunkową, drzwi, które są często dotykane co jakiś czas pielęgnujemy dodatkowo woskiem carnauba. Stół i szafki nasycamy olejem utwardzającym pure solid i pielęgnujemy mydłem marsylskim i woskiem carnauba. Elementy żelazne pokrywamy farbą antykorozyjną z miki żelazowej, po wyschnięciu 
białą farbą olejną - jest to najefektywniejsze rozwiązanie przeciw rdzy jak pokazuje przykład wieży Eiffla.

Powyżej: Piękna rustykalna kuchnia i jadalnia. Zabarwiony pigmentem Ultramaryna fioletowa
 tynk wapienny lub farba wapienna  są tu najlepszym rozwiązaniem. Krzesła malujemy farbą olejną. Stół albo dziedziczymy w stanie orginalnym albo - chcąc uzyskać efekt shabby chic - malujemy farbą olejną i po wyschnięciu "niszczymy" powierzchnię. Płytę granitową pielęgnujemy 


Powyżej: Piękną starą podłogę szlifujemy i nasycamy olejowoskiem pure solid. Z stołem i krzesłem robimy to samo. Sufit i ściany malujemy farbą wapienną, widoczne belki nasycamy 
gruntem olejnym pure solid. Jeśli meble są drewniane, to sprawa jest prosta: uniwersalna farba olejna kryjąca w różnych kolorach.

Jest to bardzo proste pozbyć się wszelakiej chemii z własnych czterech ścian i zastąpić ją produktami z surowców naturalnych, łącznie z środkami czystości.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz