Ług do drewna iglastego jest
tradycyjnym środkiem do impregnacji drewna, zwłaszcza na zewnątrz
pomieszczeń, przyspieszającym naturalne starzenie. Starzenie drewna
zachodzi pod wpływem czynników atmosferycznych i polega na wymywaniu
miękkich części drewna, które zazwyczaj są pożywką owadów, grzybów i
glonów. Pozostałe twarde elementy są odporniejsze na uszkodzenia
biologiczne. Bezpośrednio po ługowaniu drewno ciemnieje, a następnie
srebrzeje w miarę upływu czasu.Ług nadaje się do zabezpieczania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń surowego drewna iglastego.
Od góry: świerk, sosna, modrzew
Nasycanie podłogi z świerkowego drewna ługiem.
Drewno może pod wpływem ługu zzielenieć, później podczas procesu schnięcia, zieleń jaśnieje i w końcu znika. Pozostaje jasne drewno z wyrazistymi słojami. Po całkowitym wyschnięciu można je namydlić
mydłem marsylskim (stara technika zabezpieczania drewna) lub naoleić.
Podłoga z drewna świerkowego nasycona ługiem podczas schnięcia. Jest to oczywiście kwestia gustu, my uważamy jednak że jest piękna.
"Farby naturalne nadają powierzchniom to przysłowiowe “coś”, czego nie uzyska się malując chemicznymi odpowiednikami." W blogu piszemy o upiększaniu ścian farbami naturalnymi, o ochronie drewna naturalnymi olejami i woskami, konserwacji i pielęgnacji zabytków, o marokańskim, wodoodpornym tynku "tadelakt", o wapiennych i kazeinowych tynkach ozdobnych jak i o najskuteczniejszej ochronie przeciw rdzy i pleśni.
Ja ostatnio wziąłem się za budowę altanki. Używam drewna konstrukcyjnego (modrzewiu): http://www.drewnokonstrukcyjne.com.pl/produkty/drewno-konstrukcyjne-lite-kvh/ Altanka jest na ukonczeniu. Czym ją impregnowac, tak by nie było trzeba tego robić za często???Czym wy konserwowaliście?
OdpowiedzUsuńJeśli drewno ma być widoczne, wystarczy je raz pomalować farbą olejną laserunkową. Farbę można również zapigmentować. Słoje będą mimo wszystko widoczne. Jest jeszcze opcja pomalowania drewna farbą olejną kryjącą, która ale w pełni pokryje strukturę drewna. Obydwie farby nie wymagają częstej odnowy. Wystarczy raz na kilka lat pomalować 1 warstwą farby olejnej laserunkowej.
OdpowiedzUsuń