niedziela, 30 marca 2014

Obróbka drewna ługiem

Ług do drewna iglastego jest tradycyjnym środkiem do impregnacji drewna, zwłaszcza na zewnątrz pomieszczeń, przyspieszającym naturalne starzenie. Starzenie drewna zachodzi pod wpływem czynników atmosferycznych i polega na wymywaniu miękkich części drewna, które zazwyczaj są pożywką owadów, grzybów i glonów. Pozostałe twarde elementy są odporniejsze na uszkodzenia biologiczne. Bezpośrednio po ługowaniu drewno ciemnieje, a następnie srebrzeje w miarę upływu czasu.Ług nadaje się do zabezpieczania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń surowego drewna iglastego.

 Od góry: świerk, sosna, modrzewNasycanie podłogi z świerkowego drewna ługiem
Drewno może pod wpływem ługu zzielenieć, później podczas procesu schnięcia, zieleń jaśnieje i w końcu znika. Pozostaje jasne drewno z wyrazistymi słojami. Po całkowitym wyschnięciu można je namydlić 
mydłem marsylskim (stara technika zabezpieczania drewna) lub naoleić.Podłoga z drewna świerkowego nasycona ługiem podczas schnięcia. Jest to oczywiście kwestia gustu, my uważamy jednak że jest piękna.


2 komentarze:

  1. Ja ostatnio wziąłem się za budowę altanki. Używam drewna konstrukcyjnego (modrzewiu): http://www.drewnokonstrukcyjne.com.pl/produkty/drewno-konstrukcyjne-lite-kvh/ Altanka jest na ukonczeniu. Czym ją impregnowac, tak by nie było trzeba tego robić za często???Czym wy konserwowaliście?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli drewno ma być widoczne, wystarczy je raz pomalować farbą olejną laserunkową. Farbę można również zapigmentować. Słoje będą mimo wszystko widoczne. Jest jeszcze opcja pomalowania drewna farbą olejną kryjącą, która ale w pełni pokryje strukturę drewna. Obydwie farby nie wymagają częstej odnowy. Wystarczy raz na kilka lat pomalować 1 warstwą farby olejnej laserunkowej.

    OdpowiedzUsuń