niedziela, 13 kwietnia 2014

Wiosna, czyli odświeżanie i impregnowanie drewna zewnątrzZaczniemy od oleju do mebli ogrodowych.
Olej do mebli ogrodowych służy zarówno do ich pierwszej konserwacji i późniejszego utrzymania jak i do odświeżania olejowanego wcześniej drewna. Dzięki właściwości odpychania wody oraz paroprzepuszczalności chroni przed wnikaniem brudu i wody oraz gniciem. Wnika głęboko w drewno i odświeża jego barwę i rysunek. Olej jest bezbarwny, lecz w celu ochrony przed szarzeniem drewna można dodać do niego pigmenty.

Stół ogrodowy zaimpregnowany olejem do mebli ogrodowych.


Okiennice w stylu chabby powyżej jak i meble poniżej pomalowane na biało i w innych kolorach zapigmentowaną farbą olejną laserunkową i odświeżone olejem do mebli ogrodowych.

 

Konserwacja i pielęgnacja drewna zewnątrz ogólnie.

 

Standartowo maluje lub nasyca się drewno wewnątrz jak i zewnątrz substancjami na bazie żywicy akrylowej. Częstym efektem są długotrwałe szkody spowodowane brakiem paroprzepuszczalności. Znane są widoki łuszczącego się lakieru na  drewnianych okiennicach, futrynach lub drzwiach i gnijącego pod spodem drewna.  Zmiękczacze stają się z czasem dezaktywne, lakier pęka, powstają rysy, powłoka i drewno niszczą się. Odnawianie zniszczonych powłok lakierowych jest skomplikowane, ponieważ należy zetrzeć/zeszlifować owe do surowego drewna i odbudować od zera, co często oznacza trzykrotne malowanie. Last but not least polakierowane drewno należy do odpadów niebezpiecznych, co jest związane z kosztami.
Farby olejne kryjące lub laserunkowe są:
odporne na wilgoć
dyfuzyjne
nadają się do malowania elementów drewnianych zewnątrz (płoty, drzwi, futryny, okna, okiennice, domy z bali) jak i do nadawania akcentów kolorystycznych,
nie zawierają żywic syntetycznych
są ze względu na długotrwałość - bardzo ekonomiczne
odnawianie powłoki jest nieskomplikowane: wystarczy lekko przyszlifować nawierzchnię, choć najczęściej jest to zbędne i pomalować jedną warstwą farby olejnej laserunkowej lub kryjącej.
Poniżej: domki drewniane w Tatrach pomalowane farbą olejną laserunkową Poniżej: drewniana fasada i okna pomalowane farbą olejną kryjącą w różnych kolorach.

Poniżej: dom drewniany pomalowany czarną farbą olejną kryjącą.

Poniżej: farba olejna kryjąca zielona i biała na drewnianych drzwiach i futrynach.

Poniżej: fragment drewnianej fasady pomalowanej farbą olejną laserunkową z dodatikem pigmentu ochra złocista.

Poniżej: Fragment stołu ogrodowego pomalowanego farbą olejną laserunkową z dodatkiem różnych pigmentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz