piątek, 30 września 2011

Drewno zewnątrz i wewnątrz

Standartowo maluje lub nasyca się drewno wewnątrz jak i zewnątrz substancjami na bazie żywicy akrylowej. Częstym efektem są długotrwałe szkody spowodowane brakiem paroprzepuszczalności. Znane są widoki łuszczącego się lakieru na  drewnianych okiennicach, futrynach lub drzwiach i gnijącego pod spodem drewna.  Zmiękczacze stają się z czasem dezaktywne, lakier pęka, powstają rysy, powłoka i drewno niszczą się. Odnawianie zniszczonych powłok lakierowych jest nieciekawe, ponieważ należy zetrzeć/zeszlifować owe do surowego drewna i odbudować od zera, co często oznacza trzykrotne malowanie. Last but not least polakierowane drewno należy do odpadów niebezpiecznych, co jest związane z kosztami.
Farby olejne kryjące lub laserunkowe są:
odporne na wilgoć
dyfuzyjne
nadają się do malowania elementów drewnianych zewnątrz (płoty, drzwi, futryny, okna, okiennice, domy z bali) jak i do nadawania akcentów kolorystycznych wewnątrz na wszelakich powierzchniach drewnianych wewnątrz, oprócz podłóg.
nie zawierają żywic syntetycznych
ze względu na długotrwałość - bardzo ekonomiczne
odnawianie powłoki jest nieskomplikowane: wystarczy lekko przyszlifować nawierzchnię I pomalować jedną warstwą – po co sobie komplikować życie.
Pielęgnacja drewna nasyconego olejem, woskiem lub farbą olejną jest również proste: wystarczy od czasu do czasu przetrzeć wilgotną szmatą bez żadnych dodatków albo w przypadku większego zabrudzenia z dodatkiem mydła marsylskiego.

Do podłóg najlepiej nadają się oleje, woski lub kombinacja olejowosku. Jest to rozwiązanie jak najbardziej szarmanckie wobec drewna. Nadają się do zabarwienia wszystkimi pigmentami mineralnymi w proszku.


Kościół Racisławice, kopuła 300-letni Modrzew, farba laserunkowa z dodatkiem pigmentu
Na tym obrazie, jak i poniżej:
Osiedle Pillnitz Nestwerk, Drezno
Farba olejna kryjąca


Asaji Elementary High, szkoła w Japonii, farba laserunkowaKameya Inn, Japan, olej utwardzający woskowy pure solidPowyżej Zamek Sansoussi Potsdam, okna: farba olejna kryjąca
Sala sportowa w szkole, Japonia, olej utwardzający do podłógFachwerk farba olejna kryjąca, róż angielski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz