piątek, 18 lipca 2014

Dom Wernera w Hildesheim/Dolna Saksonia. Konserwacja drewnianych płaskorzeźb farbą olejną

Trzypiętrowy budynek na rogu ul. Brühl i Godehardiplatz Hildesheim w Dolnej Saksonii pochodzi z 1606 i został nazwany na cześć jej budowniczego, sekretarza biskupa Philipa Wernera. Fasada jest bogato zdobiona płaskorzeźbami. Cztery obrazy symbolizują nadzieję, wiarę, miłości i cierpliwość. Na elewacji znajduje się 29 obrazów. W 2011 roku budynek został kompletnie odnowiony, wszystkie drewniane elementy oczyszczono z resztek lakierów i pomalowano farbami olejnymi, podobnie jak 400 lat temu.
Poniżej dokumentacja udanej odnowy i prawidłowej konserwacji zabytku.

 Płaskorzeźby i wszystkie inne drewniane elementy zostały odnowione w latach 80-tych. Niestety do malowania używano przemysłowych lakierów, które doprowadziły do poważnych szkód. Dopiero kilka lat temu gmina zdecydowała się na ponowną odnowę i konserwację tego pięknego zabytku.
Prace trwały niemal 2 lata. Konserwatorzy krok po kroku oczyszczali drewno z lakieru i - kierując się danymi z miejskiego archiwu - najpierw nasączyli wszystkie elementy gruntem olejnym a następnie pomalowali farbą olejną kryjącą w różnych barwach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz